arcanum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Cilj ovog foruma je okupljanje što većeg broja magijskih iskustava i podataka o paganizmu na jednom mjestu, te stvaranje jedinstvene zajednice.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  
Novi članovi, dobrodošli. Blessed be.

 

 Sta je duša?

Go down 
4 posters
AutorPoruka
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeThu Oct 04, 2012 1:27 am

Već duže vremena razmišljam o tome šta je to zapravo duša... U nekim situacijama sam čak i izraziti skeptik i ponašam se kao najveći ateista, ali u poslednje vreme sam baš zapeo da otkrijem šta je to, da li zaista postoji itd. Znam da odgovor trebam da potražim u sebi, ali otvaram temu čisto da bih čuo i vaša mišljenja, pa možda mi neko i pomogne. Za sada, sledim se ovom misli 'Svako živo biće ima dušu, a svesnost je simptom duše.' Dakle...? Smile
Na vrh Go down
magicgirl181

magicgirl181


Broj komentara : 218
Join date : 2011-10-15
Age : 26
Mjesto : Zenica,BiH

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeThu Oct 04, 2012 5:58 pm

Goddess_child (citat):
Već duže vremena razmišljam o tome šta je to zapravo duša... U nekim situacijama sam čak i izraziti skeptik i ponašam se kao najveći ateista, ali u poslednje vreme sam baš zapeo da otkrijem šta je to, da li zaista postoji itd. Znam da odgovor trebam da potražim u sebi, ali otvaram temu čisto da bih čuo i vaša mišljenja, pa možda mi neko i pomogne. Za sada, sledim se ovom misli 'Svako živo biće ima dušu, a svesnost je simptom duše.' Dakle...? Smile
Možda se neki neće složiti sa mnom.Čak se ni ja ponekad ne slažem sa samom sobom. Rolling Eyes Ali evo,reći ću vam svoje mišljenje:
Mi vjerujemo u reinkarnaciju.Eh pa sad:kad god umremo,naša duša izlazi iz tijela,obnovi se,a zatim se ponovo vrati na ovaj svijet u novom tijelu.Za sve koji ne vjeruju u reinkarnaciju,čula sam da postoje naučni dokazi o tome da se ljudi ZAISTA reinkarniraju.Pošto duša ostaje ista,zna nam se nekad dogoditi da se sjećamo nečega,iako to prvi put u životu vidimo Wink
Nauka je jedan od razloga zbog kojih sam odabrala Wiccu.Ne bih mogla podnijeti da vjerujem u nešto što nema naučne osnove Very Happy

Duša itekako postoji,nemoj biti ni skeptik ni ateista Wink Nemaš razloga da se bezveze opterećuješ,znam iz ličnog iskustva Wink Wink

Nego...iz tvog posta sam se zapitala,šta tebe TAČNO brine:
-Činjenica da ljudi možda nemaju jasno definisanu dušu,
-Činjenica da imamo tu neku "jezivu" vrstu svijesnosti, ili
-nešto drugo

Stvarno imam najbolje namjere da ti pokušam pomoći,ali ne znam šta je tačno problem Laughing
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeFri Oct 05, 2012 9:13 am

Da postoji validni naučni dokaz za reinkarnaciju to bi bilo po svim vjestima i opšte poznato, činjenica je da naučnici samo nagađaju kao i mi. Ja nisam sigurna u reinkarnaciju, isto kao što nisam sigurna u bilo koji aspekt života poslije smrti, ali sam sigurna u to da duša postoji. Izuzetno mi je nevjerovatno da nema dublje dimenzije u životu čovjeka i da se sve svodi na organsku mehaniku bez prisustva duha. Odbijam da vjerujem u to. Shvatam šta misliš kada kažeš da se ponašaš kao ateista i skeptik. Ja lično ne vjerujem ni jednom čovjeku koji tvrdi da zna tačno šta se dešava sa dušom poslije smrti. Ne moguće je znati do same smrti. Ali gledaj s ove strane, ako vjeruješ u bogovo, u elementale i duhove prirode, logično bi bilo da vjeruješ i u duhovnost čovjeka, jer zašto bi ta visoka spiritualna bića komunicirala s ljudima ako nisu duhovna bića.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
magicgirl181

magicgirl181


Broj komentara : 218
Join date : 2011-10-15
Age : 26
Mjesto : Zenica,BiH

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeFri Oct 05, 2012 3:30 pm

Mist (citat):
Da postoji validni naučni dokaz za reinkarnaciju to bi bilo po svim vjestima i opšte poznato, činjenica je da naučnici samo nagađaju kao i mi. Ja nisam sigurna u reinkarnaciju, isto kao što nisam sigurna u bilo koji aspekt života poslije smrti, ali sam sigurna u to da duša postoji. Izuzetno mi je nevjerovatno da nema dublje dimenzije u životu čovjeka i da se sve svodi na organsku mehaniku bez prisustva duha. Odbijam da vjerujem u to. Shvatam šta misliš kada kažeš da se ponašaš kao ateista i skeptik. Ja lično ne vjerujem ni jednom čovjeku koji tvrdi da zna tačno šta se dešava sa dušom poslije smrti. Ne moguće je znati do same smrti. Ali gledaj s ove strane, ako vjeruješ u bogovo, u elementale i duhove prirode, logično bi bilo da vjeruješ i u duhovnost čovjeka, jer zašto bi ta visoka spiritualna bića komunicirala s ljudima ako nisu duhovna bića.
Da,ali naučnici NASTOJE dokazati neke stvari. Smile Ako ništa,postoje bar neke pretpostavke (http://serbianforum.org/zanimljivosti/30320-upoznajte-dete-koje-u-detalj-poznaje-svoj-prosli-zivot-video.html)
U suštini,imaš pravo.Ne možemo znati šta se događa poslije smrti dok ne umremo,ali ja ipak mislim da je sasvim uredu vjerovati da postoji barem nešto Smile Ali to je samo moje mišljenje Very Happy
Na vrh Go down
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeTue Oct 09, 2012 9:13 pm

Nekako idem putem da otkrijem. Najviše me brine to da- šta ako smo samo umislili da smo ovo što jesmo? Ali raščćavam probleme polako. Evo primer koji me vodi za sad. Gledam na drvo- na živo biće. Od jednom, to drvo više neće izbacivati lišće, plodove, pupoljke... kao da će se zalediti i pod ekstremnim uslovima prirode počeće da se raspada. A do prošle godine bilo je zdravo. Šta se sa njim desilo? Verovatno nešto što je za nas ljude tako nedokučivo da shvatimo. Nedokučiv nam je pojam smrti uopšte. Ljudi se boje smrti, boje se da priznaju sebi da jednog dana više neće postojati, zato se javio i Bog, i raj i pakao itd... Ali čist primer je na drvetu. Njegova druga strana ga je napustila. Njegova duhovna strana je otišla, ono što je činilo da život iz njega buja, i ostaje samo ono materijalno koje vremenom propada. A šta je posle smrti? Prleazak zasigurno, ali prelazak gde i u kom obliku...možemo samo da nagađamo. Smile Hvala vam što filozofirate sa mnom, zaista mi pomaže. Blessings!
Na vrh Go down
Fairy Hunter

Fairy Hunter


Broj komentara : 24
Join date : 2013-06-27
Age : 33

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeFri Jul 26, 2013 1:09 pm

Duša je forma materije.
Svaka stvar ima dušu, pa i kamenje.
Između njih nema granice, već sve zajedno u celini činimo jedan univerzalan duh, univerzalan um.
Na vrh Go down
magicgirl181

magicgirl181


Broj komentara : 218
Join date : 2011-10-15
Age : 26
Mjesto : Zenica,BiH

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeThu Aug 01, 2013 4:59 pm

Moje mišljenje je da ništa zaista ne nestaje.Energija se ne može uništiti,nego samo preći iz jednog oblika u drugi.Tako da,ako naše fizičko tijelo prestane funkcionirati,pretpostavljam da duša negdje ode... Neutral 

Život poslije smrti MORA postojati Smile 


Ali mene nešto kopka već nekoliko dana...
Šta se dogodi sa onima koji vjeruju u "pogrešno"?Ne mislim doslovno da je nešto pogrešno,jer se u suštini sve religije svode na isto-višu silu koju su ljudi zamislili kao živo biće koje nagrađuje dobro i kažnjava zlo.Ali bio bi baš štos da na svijetu postoji toliko religija,a na kraju nijedna nije "ispravna" ... pale 
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeFri Aug 02, 2013 11:42 am

Vodeće religije po meni nisu ispravne iz prostog razloga jer govore čovjeku da gleda na život kao na čistilište, prelazni put ka raju u kojem treba patiti što više da bi poslije bili nagrađeni. Sve što čini čovjeka, sve njegove strasti su prestavljene kao grijeh tako da se čovjek trudeći da se približi bogu toliko udalji od prirode i onoga što u svojoj srži jeste. Religija po meni čini da čovjek zaboravi kako da se poveže sa prirodom i integriše u nju već sebe posmatra kao stvorenje koje samo mora bogu odgovarati a sve ostalo je stvoreno za njegovu ugodnost, jer zaboga samo ljudi imaju duše. Dok god čovjek ne vejruje u ono što osjeća već samo prati određene principe koji su mu nametnuti nekom religijom, to nikako ne može biti ispravno. A na stranu čitava priča o manipulaciji masama, provlačenje pravila bitnih za preživljavanje kroz religije i pokušavanje čovjeka da objasni svoje strahoce o životu i smrti kroz religije...
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
magicgirl181

magicgirl181


Broj komentara : 218
Join date : 2011-10-15
Age : 26
Mjesto : Zenica,BiH

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeFri Aug 02, 2013 4:51 pm

Da,ali sve imaju otprilike isti smisao,je li tako?Smile 

Ali što se onih razlika tiče i ubjeđivanja da svaka od tih religija ima historijsko istinito porijeklo:roll: Stvarno ne znam šta da mislim...
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeSat Aug 03, 2013 12:56 am

Zato jer svi pokušavaju da dokažu da je njihova religija izvorna i od uvijek postojeća, i ne prihvataju da su samo proizvod istorije.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Fairy Hunter

Fairy Hunter


Broj komentara : 24
Join date : 2013-06-27
Age : 33

Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitimeSun Aug 04, 2013 1:09 pm

"If all paths lead to grave, then let us dance along our way"
Da, treba nam religija života a ne smrti sa time se slažem. A za tako nešto nije potrebna dogma.
Živeti treba u skladu sa svojom intuicijom, slobodno, bez zavirivanja u nekakve pravilnike za svaki korak koji pravimo. Verujem da intuicija ne može da pogreši.
Ja imam svoju ličnu religiju, ali je ne propovedam nikome Smile

magicgirl181 - Ništa ne nestaje ali menja oblik. Priroda ti je dala život, ona ga uzima sebi nazad. Nastavljaš postojati kao deo nje, kao deo svega što ona stvori.
Ako se materijalno vraćamo praizvoru, zašto ne bismo i dušom, nazad ka onoj koja nas je stvorila?
Na vrh Go down
Sponsored content





Sta je duša? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sta je duša?   Sta je duša? Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Sta je duša?
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
arcanum :: Spiritualnost :: Filozofija-
Idi na: