arcanum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Cilj ovog foruma je okupljanje što većeg broja magijskih iskustava i podataka o paganizmu na jednom mjestu, te stvaranje jedinstvene zajednice.
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  
Novi članovi, dobrodošli. Blessed be.

 

 Wicca i Paganizam

Go down 
3 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:08 am

Ti hoces da kazes da su pre 35000 godina postojali sloveni? Very Happy I ne samo oni nego sve, danas poznate, kulture?
Na vrh Go down
moonlight drive

moonlight drive


Broj komentara : 242
Join date : 2008-10-10

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:10 am

Šta podrazumevaš pod danas poznatim kulturama? Smile
Naravno da jesu. Upoznaj kulturu Hiperboreje i pročitaj nešto o kontinentu Mu koji je moguće pradomovina bele rase.
Na vrh Go down
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:23 am

Mozda su to tvoja verovanja, ali eto, ja o tim mitskim civilizacijama cujem prvi put od tebe. Za Atalntidu sam znao, ali ne znam mnogo o njoj. Opet, ova tema ne govori o Slovenstvu i rasama, nego ljudima kolektivno i njihovom moralu. A onaj tekst je odlomak iz, moglo bi se reci, najprodovanije knjige koja ima za cilj da opise drevnu religiju Boginje.
A pod danas poznate kulture mislim na egipcane, sumerce, nordijske narode, kelte...
Na vrh Go down
moonlight drive

moonlight drive


Broj komentara : 242
Join date : 2008-10-10

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:40 am

Civilizacija sa kontinenta Mu nastala je oko 200 000 pre nove ere i za to postoje čvrsti dokazi. Preporučujem ti da pročitaš ponešto i o tome.
To što je ta knjiga najprodavanija, ne znači da je istinita. Naprotiv, čitao sam i puna je feminizma.
Što se ostalih kultura tiče. Egipat je bio kolonija Atlantide, što dokazuju pojedini toponimi. Kada je Atlantida potonula, na prostoru Egipta su nastavili da čuvaju drevna znanja Atlantide. Otuda razvijena egipatska civilizacija.
Sumerci imaju relativno mladu kulturu, jer bilo je dosta civilizacija i pre njihove. Nordijski narodi uopšte nisu bili na nekom visokom duhovnom stepenu razvoja jer žrtvovali su ljude, a njihovi Vikinzi su napadali sela i klali sve što stignu. Zanimljivo je zašto su išli u pohode ka zapadu, a ne prema istoku. Zato što su jednom napali Rusiju i tu ih je ostalo 10000 mrtvih. Cela Evropa se plašila Vikinga, a Vikinzi su strahovali od Slovena. Kelti su narod u nekim stvarima sličan nama i bili su dosta duhovno uzdignutiji od Germana, Rimljana itd. A za nas Slovene odgovorno tvrdim da smo pravi naslednici kulture koja je stara više milenijuma.
Na vrh Go down
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:50 am

Ovako, samo bih jos rekao u odbranu Starhawk Smile nije feminista, niti omalovazava moskarce. Knjigu je predstavila tako, kako bi se znalo da i zena ima moc i da je patrijarht uvreda za zenski rod.
Tvoja verovanja su kul, svidjaju mi se, mogu biti relana, ne znam. Ali da zaista i postoje toliko cvrsti dokazi o toj divnoj civilizaciji toliko hiljada godina staroj, mislis da istorija ne bi pisala o tome? Ne znam sta da ti kazem. Bitno je da postujemo jedno drugo.
Na vrh Go down
moonlight drive

moonlight drive


Broj komentara : 242
Join date : 2008-10-10

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 2:15 am

Ma jašta je feminista, mislim da je to čak sama i rekla par puta. U istoj toj knjizi piše kako žene treba da shvate da imaju božansko u sebi, a muškarci da ono što je žensko u njima shvate kao božansko. I tako ona otvoreno tvrdi kako je ženski pol važnije od muškog, a od takvih kao i od priča da je patrijarhat nekakva uvreda mi se blago rečeno prevrne želudac. Ja nemam ništa protiv patrijarhalnog društva. U pravom patrijarhatu žena nije diskriminisana. Žena nije manja važna od muškarca, ali nije ni bitnija. I muškarac i žena su jednako važni, ali naziva se patrijarhalna jer je otac čuvar. Smile
Evo preporučujem ti da pročitaš knjigu Mu iščezli kontinent, pisca Dzejmsa Čerčvorda. A istorija će pisati itekako. Sve je više emisija o tome tako da možemo očekivati da će lekcije o starim civilizacijama biti ubaćene u udzbenike u skorije vreme. Prihvatiće to, kao što su već na samom koraku do toga da prihvate kako seobe Slovena nije bilo. Smile
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 10:54 am

Joj ovo se vreti u krug xD Da nešto razjasnim. Vještičarenje nije religija, wicca jeste. Vještičarenje nije postojalo prije 35000 godina, već razni oblici paganizma. Paganizam i vještičarenje nisu jedno te isto. Prije 50000 godina se razvija prvobitni šamanizam, tradicionalno vještičarenje na našim područijima ima dosta sličnosti sa šamanizmom, Wicca i modreno vještičarenje koje je slično wicci apsolutno nemaju nikakve veze sa šamanizmom i nikako, baš nikako nisu isti kao što ti kažeš. Ako nešto piše u jednoj knjizi koja je prodana u puno primjeraka to ne mora biti tačno.
Citat :
Ovi su se nadareni
šamani mogli uskladiti s duhom stada i tako osvjestiti pulsirajuće
ritmove koji prožimaju sve živo, ples dvostruke spirale, vrtloženje
u postojanje i vrtloženje van njega. Svoje uvide nisu izražavali
intelektualno već u slikama: Majke Boginje, One koja rađa i
oživotvoruje sve postojeće; i Rogatoga Boga, lovca i lovine, koji
vječno prolazi vratima smrti da bi se život nastavio.

Ovo je nespravno. Šamani nikada nisu vjerovali u Veliku Boginju i Rogatog Boga. Autorka miješa dosta činjenica koje nisu ispravne da bi izvela svoj zaključak.

Vidi se da si pročitao dosta literature o wicci, ali nisi o drugoj strani vještičarenja i ostalih magijskih praksi u paganizmu te je braniš jednostrano. Wicca je produkt novoga doba. Iako se ona bazira na starim paganskim štovanjem prirode i ako uzima stara božanstva i kolo godine, to je ne čini prastarom. Sistem rada u wicci je skroz drugačiji od bilo kojeg drugog tradicionalnog vještičarenja a pogotovo šamanizma. Wicca je ceremonijalna magija, tradicionalno vještičarstvo je narodna magija. Razlika je bitna. Moonlight drive i ja najviše govorimo o tradicijama i praksama sa naših područija, ti stalno pominješ autore sa zapada. Zašto misliš da baš oni najviše znaju? To dolazi od ljudi koji su se najviše odaljili od prirode, te uspjeli komercijalizovati i štovanje prirode.

I malo sam se pogubila u svemu ovome, koja je tvoja krajnja tvrdnja koju braniš?
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 12:26 pm

Ne znam da li si Starhawk pomesao sa Zsuzanom Budapest, ali Miriam Simons(Starhawk) nikada nije rekla da je zenski pol vazniji i jaci od muskog, cak i u Spiralnom plesu pise kako su polovi ravnopravni.
Slazem se da vesticarenej samo po sebi ne moze biti religija, jer ono se prilagodjava kulturi i sredini u kojoj vestica zivi. Ali ovde se konkretno govori o moralnom smislu tih istih ljudi koji su ziveli pre toliko hiljada godina, proucavavsi njihove gradjevine i ono sto su ostavili iza sebe, jasno se moze zakljuciti da su bili u neku ruku panteisti. @ Mist, reci mi samo, zasto mislis da se Wicca i Samanizam razlikuju?
Samani mozda nisu konkretno i povrsinski verovali u Rogatog i Boginju, ali njihov moral jeste. Oni su ljudi koji su spojeni sa prirodom, sa njenim duhovima i jedino nju obozavaju, i nemaju nameru da se od nje odvoje. Mozda je zbog toga pomenuta slika Njihova, jer Oni to jesu. Oni su pre svega priroda.
Wiccan moze a i ne mora da koristi magiju. Wiccan je osoba koja postuje navedene stvari u tvom postu znaci, tocak godine, prirodu, Boga i Boginju i koja se na kraju krajeva tako deklarise. Mada, danas, cete pronaci malo onih koji Wiccu i Neopaganizam ne poistovecuju.
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 12:45 pm

Ja lično vidim dovoljno razlika da sebe nikada ne bih nazvala wiccanom i smeta mi kada me neko drugi nazove tako. Ako ti ne vidiš razlike, imaš pravo da vjeruješ u šta hoćeš. Ali nemoj molim te mene ubacivati u jednu kategoriju jer ja lično ne želim da pripadam wicci, i smatram da ne pripadam jer se ne slažem sa njenim sistemom i konceptom. Po tvojoj logici pravoslavlje i katoličanstvo su isto. Pokušaj ubjediti pravoslavca da je katolik. Ista situacija je i ovdje.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 12:50 pm

Mist (citat):
Ja lično vidim dovoljno razlika da sebe nikada ne bih nazvala wiccanom i smeta mi kada me neko drugi nazove tako. Ako ti ne vidiš razlike, imaš pravo da vjeruješ u šta hoćeš. Ali nemoj molim te mene ubacivati u jednu kategoriju jer ja lično ne želim da pripadam wicci, i smatram da ne pripadam jer se ne slažem sa njenim sistemom i konceptom. Po tvojoj logici pravoslavlje i katoličanstvo su isto. Pokušaj ubjediti pravoslavca da je katolik. Ista situacija je i ovdje.

Tvoja je slobodna volja kako ces sebe deklarisati, mnogo je vaznije od reci ono sto je u srcu...
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:10 pm

Wicca je u srcu svakog pagana jel?
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:17 pm

Kako ja mogu znati sta je u srcima drugih? Smile
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:20 pm

Zato jer pokušavaš dokazati da je wicca oličije paganske moralnosti i smisla.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:29 pm

samanske, pa tek onda paganske. Mozda ima puno neistina u tome, ali ja Viku ne vidim drugacije do religije koja obozava prirodu. Stavise, nije religija nego nacin zivota. A da li cu se zvati Paganom, Samanom, Vikanom, Neopaganom... To je manje vazno. Samo sam hteo da to raspravimo, ali bezuspesno.
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 1:43 pm

A ja ti pokušavam objasniti da je wicca relgijija (po definiciji, za sebe, jest i način života ali je legitimna relgija), pod nju ne spada ništa osim nje same. Šamanizam, vještičarenje i sl. su magijske prakse, ne religije. Paganizam je termin pod koji spadaju i wicca i šamanizam i vještičarenje itd.

Paganizam se bazira na štovanju prirode i dubokom poštovanju ka njoj, često uključujući neku varijantu muškog i ženskog principa kod božanstava. Slažem se sa većinom stvari što govoriš, samo hoću da kažem da je to paganizam ne wicca.

Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 2:18 pm

Mist (citat):
A ja ti pokušavam objasniti da je wicca relgijija (po definiciji, za sebe, jest i način života ali je legitimna relgija), pod nju ne spada ništa osim nje same. Šamanizam, vještičarenje i sl. su magijske prakse, ne religije. Paganizam je termin pod koji spadaju i wicca i šamanizam i vještičarenje itd.

Paganizam se bazira na štovanju prirode i dubokom poštovanju ka njoj, često uključujući neku varijantu muškog i ženskog principa kod božanstava. Slažem se sa većinom stvari što govoriš, samo hoću da kažem da je to paganizam ne wicca.


Mislim da je Samanizam stariji od bilo kog oblika Paganizma, jer se Paganizam dobija kada u Samanizam ubacimo Bogove. Ali kada kazem Wicca, mnogo je jasnije i preciznije nego samo Paganizam. I moonlight drive je pagan, ali vidis da se njegova verovanja razlikuju od nasih.
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 2:36 pm

Reci onda vještičarenje, nemoj wicca. Wicca je jedna od vrsta vještičarenja, ima i drugih. Vještičarenje je dovoljno opširan pojam a i dovoljno precizan.
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:10 pm

Mist (citat):
Reci onda vještičarenje, nemoj wicca. Wicca je jedna od vrsta vještičarenja, ima i drugih. Vještičarenje je dovoljno opširan pojam a i dovoljno precizan.
A kako bi se ti izjasnila? Smile Da te neko pita sta si po veroispovesti.
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:15 pm

Rekla bih neka vrsta panteiste i agnostika sa dosta svojih teorija Smile Ti?
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:23 pm

Panteista sam takodje, ali Panteizam je temelj Wicce takodje Smile Mislim da sam vec rekao da ne verujem u Boga izvan ovog sveta. Imam svoja uverenja, na koja stalno sumnjicavim, ali to je sasvim normalno i u krvi treba biti svake vestice. Totalno sam slobodan sto se tice religije, nemam panteon koji me veze, radim ono sto mi se dopada... dakle, ja sam eklektican Wiccan. Ili Wiccan bez tradicije... nebitno. Wink
Moj koven je samo moja devojka hehe cherry
Na vrh Go down
moonlight drive

moonlight drive


Broj komentara : 242
Join date : 2008-10-10

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:24 pm

Moonlight drive sebe ne zove paganom, Moonlight drive je neka vrsta slovensko-vedskog monoteiste. sunny
Na vrh Go down
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:30 pm

eklektik Smile
a mozda i gresim Very Happy
Na vrh Go down
Mist
Admin
Mist


Broj komentara : 332
Join date : 2008-08-14
Age : 31
Mjesto : Sarajevo

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:32 pm

Nije, evo definicja panteizma: http://hr.wikipedia.org/wiki/Panteizam . I ja stalno preispitujem svoja uvjerenja zato se i smatram agnostikom u neku ruku. Takođe sam eklektična ali ne eklektična wicca već samo eklektična Smile

Lijepo je što praktikuješ magiju s djevojkom, moj momak se interesuje za magiju takođe pa ga planiram uvesti malo u osnove svega Very Happy Daje neku čar odnosu Smile
Na vrh Go down
http://paganizam.wordpress.com/
Goddess_child

Goddess_child


Broj komentara : 82
Join date : 2012-08-25

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:36 pm

I Boginja i Bog su poistoveceni sa prirodom u mojim verovanjima, i u verovanjima svih Wiccana i Neopagana. Smile
Na vrh Go down
moonlight drive

moonlight drive


Broj komentara : 242
Join date : 2008-10-10

Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitimeThu Aug 30, 2012 3:40 pm

Šta je to eklektik?
Na vrh Go down
Sponsored content





Wicca i Paganizam - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Wicca i Paganizam   Wicca i Paganizam - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Wicca i Paganizam
Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Rodnovjerstvo (Paganizam)
» Wicca u Hrvatskoj i Srbiji
» Da li wicca ima buducnost na brdovitom Balkanu?

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
arcanum :: Spiritualnost :: Filozofija-
Idi na: